vyvřelé horniny

28. 05. 2011 | † 05. 10. 2011 | kód autora: TgX

  

Víte jak horká je vařící voda? Vylejete-li  na sebe šálek horké kávy, způsobí vám popáleniny na kůži. Teplota hornin  nacházejících se hluboko pod zemským povrchem je desetkrát vyšší než teplota vroucí vody, a proto jsou tyto horniny tekuté. Zchladnutím  a ztuhnutím magmatu vznikají vyvřelé horniny. Pomalu tuhnoucí magma tvoří horniny  s velkými krystaly a richle tuhnoucí s drobnými krystaly.

 

Kamenné  vlasy

Ztuhne-li  vyvřelá hornina na povrchu zemském na vzduchu, nazíváme  ji výlevná  hornina. Patří k nim  např. zvláštní ,, vlasové‘‘ horniny. Ty vznikají, rozpašuje-li   činná sopka do vzduchu jemné  proudy  lávy, jako při výbuchu sopky Muont Pelé. Láva rychle tuhne a vytváří zajímavé tvary- ,,vlasovou‘‘ horninu.

 

Pohřbeni za živa

Asi před 2000 lety v Itálii vybucha známá sopka Vesuv a vychrlilana město Pompeje silnou vrstvu horkáho popela, kerý pohřbil lidi i zvířata. ,, Déšť‘‘ popela a tufů obalil  těla obětí jako sement. Měkké části se rozpadly a v kameni zůstala dutina ve tvaru těla. Archeologové  ji  později  vyplnili a odlitek  za skály vindaly.


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.